Dowiedz się, jak dbać o biżuterię! Pięć wskazówek od jubilera

30 sierpnia 2017

Jak długo biżuteria będzie lśnić niepowtarzalnym blaskiem? Taki czas ile będzie prawidłowo użytkowana. Wprawdzie szlachetne metale i kamienie wykazują określoną trwałość, jednak nie są całkiem odporne na działanie niektórych czynników. Narażone na nie każdego dnia, niestety po pewnym czasie mogą stracić swój wyjątkowy blask. Jak temu zapobiec?

Najczęstszą przyczyną szybkiego uszkodzenia biżuterii jest nieprawidłowe jej użytkowanie. Dowiedz się, jak dbać o biżuterię, aby zawsze wyglądała na zupełnie nową.

  1. Prawidłowo przechowuj biżuterię.

Zarówno złota, jak i srebrna biżuteria powinna być odpowiednio przechowywana w przystosowanych do tego pudełkach – szkatułkach. Ponieważ są zamykane, zapewniają ochronę przed kurzem, a wyłożone miękką tkaniną zabezpieczają przed ewentualnymi uszkodzeniami powierzchni. Biżuteria przechowywana w zamknięciu jest również mniej narażona na działanie czynników zewnętrznych – tlenu i zanieczyszczeń, pod wpływem których traci naturalny połysk i zwyczajnie matowieje.

  1. Chroń biżuterię przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Stosunkowo miękkie złoto, jakkolwiek wzmacniane przez dodanie do stopu innych metali, wciąż wykazuje podatność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego należy unikać kontaktu biżuterii z innymi, szczególnie twardszymi materiałami, jak również sytuacji powodujących ścieranie czy rysowanie powierzchni.

Podobne zasady obowiązują w przypadku kamieni szlachetnych, które są stosunkowo kruche, a przez to podatne na uszkodzenia mechaniczne. Ich przyczyną może być uderzenie o twardy przedmiot, które prowadzi do pęknięcia, a nawet ukruszenia kamienia.

  1. Chroń biżuterię przed uszkodzeniami chemicznymi.

Pod wpływem chemii stosowanej w produkcji kosmetyków (również perfum) oraz detergentów (środków czystości) biżuteria ciemnieje, matowieje, ulega przebarwieniom – może również dojść do rozwarstwienia kruszcu. Traci więc nie tylko walory estetyczne, ale staje się również mniej trwała, czego efektem mogą być często nieodwracalne uszkodzenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kamieni szlachetnych. Dlatego też zawsze podczas stosowania środków czystości (mycie naczyń, sprzątanie), a nawet mycia rąk czy kąpieli należy zdejmować biżuterię.

Uwaga! Biżuteria nie lubi wody. Zarówno tej z kranu, chlorowanej z basenu, jak również morskiej.

  1. Uważaj na biżuterię podczas noszenia.

Bardzo często uszkodzenia powstałe na biżuterii są efektem noszenia kilku wyrobów obok siebie, przez co ich powierzchnia jest w ciągłym kontakcie. Przykładem takiej sytuacji jest noszenie obrączki wraz z pierścionkiem, którego wystająca korona lub łapki niszczą brzegi biżuterii ślubnej. Również wielokrotne uderzanie pierścionka o obrączkę lub inny pierścionek (bicie brawa, noszenie na sąsiednich palach) może spowodować wgniecenia, często trudne do usunięcia. Delikatna biżuteria (cienkie łańcuszki, bransoletki, łapki podtrzymujące kamienie w pierścionku) wymagają szczególnej ostrożności, gdyż zahaczenie może spowodować zerwanie trudne do naprawy. Dlatego też należy zdejmować biżuterię podczas aktywności fizycznej, jak również do snu.

  1. Przestrzegaj wskazówek jubilera.

Każda biżuteria wykazuje inne cechy, dlatego też nie zawsze nadaje się do codziennego użytkowania. Warto więc zapytać doświadczonego sprzedawcy o dany wyrób, aby uniknąć ewentualnych problemów w związku z użytkowaniem. Zawsze należy też przestrzegać najważniejszych wskazówek jubilera – dzięki temu biżuteria na długo zachowa swój blask.

 

***

Biżuteria, jak kobieta - potrzebuje opieki i zainteresowania.

Należy pamiętać, iż biżuteria jest bardzo wrażliwa na różne czynniki, dlatego jeśli chcemy cieszyć się jej blaskiem przez długi czas należy stosować się do przestróg ekspertów.

Wróć do listy aktualności