Jaką obrączkę wybrać?

15 lutego 2017

Wybór obrączki będącej symbolem małżeństwa często jest nie lada wyzwaniem. Poszukiwaniom tej idealnej biżuterii ślubnej towarzyszy zwykle dylemat, czy postawić na modele tradycyjne, czy też na te o nieco bardziej wyszukanym designie. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się więcej tak o formie obrączki, rodzajach jej zdobienia, jak również wykorzystywanych do tego kamieniach. Wówczas ten z pozoru trudny wybór naprawdę okaże się zdecydowanie łatwiejszy.

Tradycyjna

Obrączka tradycyjna w klasycznym stylu posiada minimalistyczny design. W zasadzie jest to prosty krążek o szerokości wahającej się od 3 do nawet 9 mm, najczęściej wykonany ze złota żółtego i pozbawiony jakichkolwiek elementów zdobniczych. Nieznacznym, bardzo subtelnym urozmaiceniem prostego designu może być zastosowany rodzaj wykończenia powierzchni. Polerowanie nadaje obrączce metaliczny połysk, czyniąc z niej najbardziej klasyczny spośród tradycyjnych modeli. Odrobinę zaś nowoczesności zyskuje ona za sprawą delikatnie zmatowionych powierzchni uzyskiwanych dzięki satynowaniu, piaskowaniu czy młoteczkowaniu. Obrączka tradycyjna w klasycznym stylu zawsze jest elegancka, co czyni ją uniwersalną i ponadczasową. Jest również niezwykle funkcjonalna, gdyż zawsze może być poddana korekcie czy renowacji.

W ostatnich latach minimalistyczną formę tradycyjnej obrączki delikatnie urozmaica się nowoczesnym wzornictwem. Gładką powierzchnię mogą więc zdobić frezowane grawerunki, również wykonywane na indywidualne zamówienie.

Z brylantem

Popularną formą zdobienia obrączki, tak klasycznej, jak o nieco bardziej wyrafinowanym designie, jest kamień. Spośród kamieni naturalnych najbardziej ceniony jest diament, niezmiernie twardy (10 w skali Mosha) i odporny na uszkodzenia – dzięki temu nigdy nie traci swego naturalnego piękna. Posiada on niezwykły blask, który wydobywa się w procesie obróbki. Powszechnie stosowaną obecnie techniką obróbki diamentów jest tzw. szlif brylantowy, w wyniku którego na powierzchni kamienia powstaje 56 faset – stąd nazwa brylant. Decydując się na obrączkę z diamentem, należy zwrócić uwagę na certyfikat gemmologiczny określający parametry warunkujące jakość kamienia (stopień czystości i bieli).

Z cyrkonią

Obrączka zdobiona jest również kamieniami syntetycznymi, głównie cyrkonią uważaną za imitację diamentu. Jest to bezbarwny kamień niewielkich rozmiarów wytwarzany w warunkach laboratoryjnych (nie posiada odpowiednika w przyrodzie). Pod względem twardości (8,5 – 9,0 w skali Mosha) i połysku wykazuje pewne podobieństwo do diamentu, jednak w przeciwieństwie do najtwardszego kamienia szlachetnego może z czasem ulec zniszczeniu, tracąc swój pierwotny blask.

Kamieniami zdobione są prawie wyłącznie modele obrączek damskich, podczas gdy męskie w nieco większym stopniu są utrzymane w klasycznym stylu.

Wróć do listy aktualności
Numer certyfikatu
PIN potwierdzający