Złoto żółte, czerwone a białe...

15 lutego 2017

Złoto naturalnie w przyrodzie występuje w kolorze żółtym. Jest materiałem niezwykle plastycznym, ale i miękkim. Dlatego też dodawane są do niego domieszki innych metali zwane ligurami, mające uczynić z niego materiał twardszy, a tym samym wykonywaną z niego biżuterią odporniejszą. W efekcie złoto zmienia nie tylko swoje właściwości, ale też kolor.

Właściwości złota

Ze względu na walory estetyczne złoto już od wieków wykorzystywane jest w jubilerstwie do produkcji biżuterii. Charakteryzuje się jasnożółtym kolorem i mocnym połyskiem, ponadto nie matowieje, nie utlenia się i nie rdzewieje. Mimo stosunkowo dużej masy, jest materiałem miękkim, ciągliwym i kowalnym. Dzięki temu może być kształtowane w rozmaite formy, ale niestety wyrób z czystej postaci złota nie będzie dostatecznie trwały. Aby więc poprawić właściwości mechaniczne i technologiczne złota, łączy się go z innymi materiałami zwiększającymi jego twardość. W ten sposób złota biżuteria staje się wytrzymała, lśniąca i nie traci pięknego wylądu z upływem czasu.

Zmiana koloru

Efektem łączenia złota z innymi metalami jest również zmiana jego koloru. Uzyskiwana barwa uwarunkowana jest stosunkiem czystego złota do ilości i rodzaju materiałów dodawanych do stopu. Najczęściej składowymi stopów są takie metale, jak srebro, miedź, nikiel i coraz częściej zastępujący go pallad. Dają one różne odcienie stopu, od tradycyjnie żółtego, poprzez czerwone, a na białym skończywszy.

Istotne jest jednak, aby w stopie zawsze znajdowała się taka sama ilość złota, bez względu na kolor. Tylko wówczas Państwowy Urząd Probierczy ocechuje dany wyrób jako 14 ct, co stanowi gwarancję zgodności surowca z deklaracją producenta. I tak, najczęściej w 1 gramie stopu mieści się 0,585g czystego złota (tzw. próba złota 585, oznaczana jako 14-karatowe), pozostałe 47,5% stanowią inne metale.

  1. Żółte złoto.
    Naturalny jasnożółty kolor złota uzyskuje się poprzez połączenie go ze srebrem i bardzo małą ilością miedzi. Jest to odcień tradycyjny i wciąż najpopularniejszy, uważany za elegancki, bo nawiązujący swym wyglądem do barwy czystego złota. Złoto żółte oddaje naturalne walory estetyczne tego szlachetnego metalu, a dzięki mieszance dodatkowych materiałów zyskuje na trwałości. Obrączki wykonane więc ze złota żółtego są stosunkowo twarde, a jednocześnie bardzo estetyczne.
  2. Czerwone złoto.
    Czerwona barwa powstaje poprzez dodanie do złota srebra oraz miedzi, od której ilości zależy intensywność koloru. Im więcej miedzi znajdzie się w stopie, tym intensywniejszy będzie jego odcień. Jeśli natomiast kosztem miedzi zwiększona zostanie w stopie ilość srebra, wówczas czerwony kolor zyska delikatny, różowy odcień. Właściwości złota czerwonego są porównywalne do złota żółtego.
  3. Złoto białe.
    W zależności od składu stopu białe złoto może być niklowe lub palladowe. Coraz częściej jednak powodujący reakcje alergiczne nikiel zastępowany jest palladem, podobnie jak złoto, ciągliwym i kowalnym metalem. Zaliczany do grupy metali szlachetnych platynowiec ceniony jest za swe właściwości antyalergiczne i walory estetyczne, głównie srebrzystobiałą barwę o dużym połysku. Obrączki jednokolorowe wykonane ze złota palladowego uchodzą więc za najtwardsze.
Wróć do listy aktualności
Numer certyfikatu
PIN potwierdzający