Próby złota - jaka jest najlepsza?

14 sierpnia 2020

Próba złota to informacja, ile czystego złota znajduje się w pierścionku czy obrączce. Czyste złoto jest bardzo miękkim metalem, dlatego to, które używane jest do produkcji biżuterii posiada dodatki stopowe, które zwiększają jego twardość oraz wpływają na jego barwę.

Złoto określane jest na jeden z dwóch sposobów :

- podawanie liczby jednostek czystego złota w tysiącu jednostek ( np. próba 585 posiada 585 jednostek na 1000, jeżeli więc przyjmiemy, że 1000 jednostek złota to 100% czystego złota, to możemy powiedzieć, że złoto o próbie 585, posiada w sobie 58,5% czystego złota)

- w karatach ( np. jeżeli czyste złoto oznaczane jest mianem złota 24-karatowego, a złoto 14 karatowe posiada 14/24 części czystego złota to w przybliżeniu odpowiada złotu o próbie 585 )

Jakie mamy próby złota?

W branży jubilerskiej wyróżnia się z reguły trzy podstawowe próby złota, czyli 333, 585 oraz 750. Firma Łazur wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wprowadziła dodatkowy stop próby 375, czyli złota 9-karatowego. W ofercie Łazur możecie więc wybierać aż w czterech próbach złota. Każda z nich wyróżnia się swoją indywidualną charakterystyką, plastycznością oraz wytrzymałością.

Jak sprawdzić próbę złota?

Na każdej obrączce powinna znajdować się nabita cecha urzędu probierczego, który bada zawartość złota w obrączce. Wskazuje ona na rodzaj metalu szlachetnego oraz jego próbę. Warto pamiętać o tym, aby Wasze obrączki miały wybitą cechę dla Waszego bezpieczeństwa!

 

Próba 333, czyli złoto 8 ct – najniższa z prób

Zawiera ona 33,3 % czystego złota i jest to jedna z najniższych zawartości w obrączkach, dzięki czemu jest stosunkowo najtańsze. Charakteryzuje się dość wysoką twardością, niską plastycznością i szybszym śniedzieniem, a wszystko dzięki mniejszej zawartości czystego kruszcu złota i domieszkom srebra. Jakie są najistotniejsze cechy? 

Z pewnością najniższa cena w porównaniu do prób 333, 585 i 750 oraz mniejsza kruchością w porównaniu ze złotem o wyższych próbach. Złoto próby 333 zmienia też łatwiej barwę ze względu na mocne perfumy, pot i detergenty.

 

Próba 375, czyli złoto 9 ct - nasza nowość

Jest to dużo korzystniejsza opcja w porównaniu do próby 333, czyli 8 ct złota. Nowa ligura jest zdecydowanie przyjaźniejsza w użytkowaniu codziennym, nie odbarwia się, nie wykazuje reakcji z chlorem.

Obrączki są kilkadziesiąt procent tańsze od próby 585, dlatego jest to wyjątkowo dobra opcja dla tych, którzy nie mają zbyt dużego budżetu na obrączki, a zależy im na jakości i trwałości.

Próba ma bardzo dobre parametry twardości, surowiec nie ciemnieje oraz wykazuje bardzo dobre właściwości fizyko-chemiczne i techniczne.

 

Próba 585, czyli złoto 14 ct – najczęściej stosowana w Polsce, jeśli chodzi o wyroby jubilerskie

Zawiera 58,5% czystego złota i jest zdecydowanie najchętniej wybieraną próbą. Dlaczego?

Z pewnością jest szlachetniejsza od próby 333 i 375. Ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, jest odporne na przetarcia, zarysowania i odkształcenia. Co ważne zachowuje swój kolor na lata! To zdecydowanie najlepszy stosunek jakości, ceny i trwałości.

 

Próba 750, czyli złoto 18 ct - najwyższa próba

Jego kolor jest ciepły i bardzo intensywny, natomiast cechuje się mniejszą trwałością i odpornością niż złoto 585.

Cena, z racji zawartości 75,0 % czystego złota będzie najwyższa z podanych wyżej prób, dodatkowo jest to bardzo solidna inwestycja. Czy warto kupić więc obrączki ze złota próby 750? Tak, natomiast najpierw warto zastanowić się nad przeznaczeniem biżuterii. Jeśli będzie użytkowana codziennie, to niestety miękkie złoto może się nie sprawdzić. Jeśli jednak zamierzacie nosić ją okazjonalnie z pewnością będzie cudownie wyglądały.

 

Na koniec trochę o kolorze złota…

Każda próba złota będzie miała inny odcień. Im wyższa zawartość złota w stopie, tym obrączka ma intensywniejszy kolor. Mamy jednak także inne kolory takie jak białe złoto, które dzieli się na palladowe – z domieszką antyalergicznego palladu oraz niklowe – z domieszką niklu. Pojawiają się także obrączki w kolorze czerwonego złota z domieszką srebra i miedzi. Aby dowiedzieć się więcej o kolorach złotach sprawdźcie nasz wpis!

Wróć do listy aktualności