"Warsztat" jubilera...

30 czerwca 2017

Pierwsze narzędzia złotnika

Od zarania dziejów o wartości biżuterii decydował przede wszystkim kruszec – podobnie w przypadku obrączek. Wyroby ze złota noszono w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Jednak ich piękno zależało od pomysłowości i zdolności złotnika, który to najpierw formował materiał, nadając mu pożądany kształt, a później zdobił swe dzieło kamieniami szlachetnymi i misternym grawerunkiem.

Choć pierwsi mistrzowie jubilerskiego fachu wzory na biżuterii wykonywali przy użyciu prostych narzędzi, efekty ich pracy zachwycają po dziś dzień. Z czasem, korzystając z osiągnięć nauki, udoskonalono narzędzia i techniki obróbki. Biżuterię zdobiono coraz bardziej złożonymi ornamentami, jednak aż do czasów współczesnych nigdy nie pojawiały się one na obrączkach ślubnych.

Współczesny zakład złotniczy

Obecnie salon jubilera nie przypomina już dawnych zakładów złotniczych. Na warsztat składa się bowiem wiele specjalistycznych maszyn opartych o technologię, za sprawą której możliwe jest precyzyjne grawerowanie nawet bardziej skomplikowanych ornamentów. O wartości biżuterii decyduje więc wyjątkowa forma grawerunku, który wykonywany jest tzw. techniką frezowania.

Nowoczesne maszyny pozwalają na tworzenie wyszukanych wzorów z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Wyjątkową precyzję osiąga się dzięki specjalistycznym frezarkom CNC, które zapewniają bardzo wysoką precyzję, umożliwiając grawerowanie w znacznie pomniejszonej skali nawet na małych powierzchniach. Obróbka materiału za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń zapewnia idealną powtarzalność wszystkich kształtów składających się na jeden misterny ornament pokrywający biżuterię.

Im bardziej specjalistycznym sprzętem dysponuje jubiler, tym wyższej jakości wyroby dostarcza. Stosowanie maszyn sterowanych numerycznie, zwłaszcza takich producentów, jak Benzinger, jest gwarancją idealnych wyrobów jubilerskich, odpowiadających oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób, które pragną wręcz spersonalizowanej biżuterii. 

Obrączki z grawerunkiem

Efektem zmian w warsztacie jubilera jest pojawienie się nowych tendencji w biżuterii, w tym przede wszystkim ślubnej. Prostej budowy krążek, który przez wieki funkcjonował w klasycznej formie jako symbol trwałości związku małżeńskiego, obecnie zyskał zupełnie nową formą. Minimalizm zastąpiła wyrafinowana budowa, którą dopełniają fantazyjne grawerunki, często projektowane na indywidualne zamówienie przyszłych małżonków, a wykonywane przez artystę-jubilera korzystającego z technologii CNC.

Dzięki nowoczesnym frezarkom symbolika obrączki zyskała nowy wymiar. Biżuteria ślubna nie jest już wyłącznie znakiem zawarcia związku małżeńskiego, ale też wyrazem najgłębszych uczuć dwojga tworzących ten związek osób.

Wróć do listy aktualności
Numer certyfikatu
PIN potwierdzający