Wszystko co musisz wiedzieć o białym złocie palladowym.

12 kwietnia 2019

Szlachetne białe złoto palladowe - co o nim wiemy?

Białe złoto jest nazwą umowną, gdyż powstaje z połączenia złota naturalnego w kolorze żółtym i kilku innych metali. Podczas gdy samo złoto, będące materiałem szlachetnym, nie powoduje reakcji alergicznych, dodawane do niego domieszki niestety już mogą uczulać. Wyjątkiem jest pallad, z którego powstaje eleganckie, wyjątkowo lśniące złoto o idealnie białej barwie, odpowiednie dla osób ze skłonnością do alergii.

Złoto palladowe

Białe złoto palladowe uważane jest za niezwykle eleganckie, a przede wszystkim hypoalergiczne. Pięknie się prezentuje i co dla wielu osób jest bardzo ważne, bardzo rzadko jest przyczyną reakcji alergicznych w kontakcie ze skórą. Będący jego składnikiem pallad, zaliczany do grupy platynowców, jest bowiem metalem szlachetnym, uważanym za hipoalergiczny – rzadkie reakcje uczuleniowe mogą się pojawić głównie u osób ze skłonnością do alergii. Ze względu na swe wyjątkowe właściwości coraz częściej staje się on składnikiem stopowym biżuterii.

Pallad posiada idealnie czystą, stalowo-białą barwę, dzięki czemu wytwarzane z niego wyroby zyskują gładką, srebrzystą powierzchnię o estetycznym połysku. Niewątpliwą zaletą biżuterii wykonanej ze szlachetnego złota palladowego jest trwałość. Mimo swej niezwykłej lekkości i plastyczności, pallad jest stosunkowo twardy, a przez to odporniejszy na zarysowania niż samo złoto czy nikiel. Jest to szczególnie istotne w przypadku noszonych na co dzień obrączek, znacznie bardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne aniżeli inny rodzaj biżuterii. Wykonane ze szlachetnego złota palladowego długo zachowują piękny wygląd charakterystyczny dla nowej biżuterii, pozostając całkowicie bezpiecznymi w zetkniecie ze skórą.

Złoto niklowe

Złoto palladowe jest alternatywą dla złota białego, w którego stopie obok złota żółtego, srebra, cynku i miedzi znajduje się nikiel o biało-żółtej barwie. W wyniku połączenia tych metali uzyskiwany jest wprawdzie jasny odcień, ale jednak o delikatnie żółtym zabarwieniu. W przeciwieństwie do złota palladowego, białe złoto niklowe przy bezpośrednim kontakcie stopu ze skórą stwarza znacznie większe ryzyko wystąpienia nadwrażliwości alergicznej. 

 


Ze względu więc na swe właściwości antyalergiczne i walory estetyczne palladem zastąpiono nikiel, który był składnikiem białego złota.

Jest to zgodne z dyrektywą Unii Europejskiej z kwietnia 2014 roku dotyczącą emisji niklu do ludzkiego organizmu. Wówczas też profesjonalne zakłady jubilerskie zrezygnowały z produkcji obrączek ze stopu złota zawierającego nikiel, zastępując go palladem. Tylko produkcja ze stopów w 100% wolnych o niklu (a składających się z czystych pierwiastków), gwarantuje, że norma nie zostanie naruszona, a bezpieczeństwo konsumenta zachowane.

Białe złoto palladowe spełnia zatem powyższe wymogi.

 

Wróć do listy aktualności