Wykończenie powierzchni obrączek - co musisz wiedzieć zanim wybierzesz

26 lutego 2019

Wykończenie obrączek decyduje o fakturze ich powierzchni. To niezwykle ważne, jak wasza obrączka będzie prezentowała się za miesiąc czy rok.

W zależności od tego, w jaki sposób biżuteria będzie przechowywana zależy jej wygląd. Przed zakupem obrączek powinniście podjąć decyzję czy chcecie nosić je na co dzień czy też tylko na wyjątkowe okazje...

Metodami nadawania obrączkom atrakcyjnego wyglądu jest:

- polerowanie

To najczęstsza obróbka wykończająca biżuterii. Ma na celu uzyskanie żądanej gładkości, błyszczącej i połyskującej powierzchni pierścionka poprzez wygładzenie powierzchni.

- satynowanie

Dzielimy na satynę delikatną i mocną, z czego mocniejsza jest naszym zdaniem lepsza, gdyż nie ściera się i nie nabłyszcza tak szybko jak lżejsza. Te delikatne matowe kreseczki wykonywane są poprzez wykorzystanie papieru ściernego o różnej gradacji.

- młotkowanie

Powierzchnia biżuterii młoteczkowanej charakteryzuje się głębszym matowieniem niż przy satynie. Wykonane jest ręcznie przy użyciu dłutka, poprzez co obrączka ma dosyć zniekształcony kształt. Widać na niej dokładnie miejsca użycia dłutka, dzięki czemu osoby, które lubią wyróżniające się obrączki wybierają właśnie ten model.

- piaskowanie

Charakteryzuje się delikatnym równomiernie rozłożonym matem, który jest bardzo trwały. Piaskowanie odbywa się poprzez uderzanie o obrączkę drobinek pod ciśnieniem. To bardzo eleganckie wykończenie, które często wykorzystywane jest przy obrączkach ślubnych.

- matowanie kamieniem

Odbywa się poprzez pocieranie biżuterii specjalnymi przyrządami, które pozwalają na mocny i trwały efekt. Matowanie kamieniem daje efekt pocierania biżuterii na całej długości owym kamieniem. Podobna metoda do satynowanie, gdzie jednak kreseczki nie są jednorodne.

- szczotkowanie 

Obróbka odbywa się przy pomocy szczotki, która pozwala na bardzo trwałe matowienie, a przy okazji oddaje wrażenie postarzania biżuterii.

- matowanie maszynowe 

Charakteryzuje się równomiernymi, często poprzecznymi paseczkami, które są wykonywane poprzez nacinanie maszynowe obrączki. Bardzo oryginalne podejście do biżuterii.

 


Pamiętać należy o dwóch aspektach - każda powierzchnia satynowana z czasem zacznie się wycierać, a poprzez to polerować, a także każda polerowana powierzchnia zacznie się satynować.  Ten nieunikniony skutek użytkowania obrączki jest odwracalny - obrączkę taką zawsze można poddać renowacji, która w naszej firmie z racji gwarancji producenta zawsze jest darmowa.

Wróć do listy aktualności