Czym jest ubytek technologiczny, a czym powierzony materiał?
Wiele kobiet posiada w swojej kolekcji zniszczoną biżuterię wykonaną ze złota. Nie nosi jej, a często też nie wie, co z nią zrobić. Wciąż przecież jest cenna i często ma też wartość sentymentalną. Dlatego warto zastanowić się nad stworzeniem z niej czegoś nowego, a zarazem wyjątkowego, jak pierścionek zaręczynowy lub obrączki.
Istnieje taka możliwość! Obecnie bardzo popularne stało się samodzielne projektowanie biżuterii, w tym ślubnej. Dla wielu osób obrączki czy pierścionek zaręczynowy według własnego pomysłu mają większe znaczenie aniżeli gotowy model. Chodzi o wyrażenie siebie i swoich uczuć, a w ten sposób stworzenie najpiękniejszej pamiątki symbolizującej wieczny związek dwojga ludzi.
Stara biżuteria w nowej odsłonie
Indywidualne modele pierścionków zaręczynowych i obrączek wytwarzane są przez jubilera, ale zawsze zgodnie z pomysłem klienta, który dodatkowo może również przekazać potrzebny do ich produkcji kruszec. Dostarczają go zwykle osoby, które posiadają w domowej kolekcji złoto i chcą, aby właśnie z niego wykonana była ślubna biżuteria.
Powierzony materiał zazwyczaj stanowi zniszczona biżuteria, która nie nadaje się już do noszenia, jak porysowane obrączki będące pamiątką rodzinną, pogniecione pierścionki, uszkodzone kolczyki, rozerwane łańcuszki i bransoletki. Często są to pamiątki lub prezenty, z którymi bardzo trudno się rozstać, toteż wciąż są przechowywane. Tymczasem można nadać im „drugie życie”, a przez to nowe, również cenne znaczenie.
Ilość złota, a waga nowej biżuterii
Jako surowiec na obrączki lub pierścionek zaręczynowy może zostać wykorzystane złoto w dowolnej postaci, kolorze i próbie. Jego waga musi jednak odpowiadać wadze biżuterii ślubnej i posiadać pewien naddatek. W trakcie produkcji biżuterii niestety mamy do czynienia z tzw. ubytkiem technologicznym, w wyniku którego tracone jest nawet do 10% kruszcu. W firmie Łazur jesteśmy jednak w stanie ograniczyć straty w procesie wytwarzania biżuterii.
Ubytek technologiczny powstaje na każdym etapie złożonego procesu. Najpierw surowiec jest przetapiany, a następnie poddawany rafinacji w celu odzyskania metali znajdujących się w stopie – chodzi przede wszystkim o pozyskanie czystego złota. W dalszej kolejności wykonywany jest odlew modelu, a na końcu produkt poddawany jest obróbce. W rezultacie zawsze pojawią się określone starty, sięgające kilka procent, przy czym w firmie Łazur staramy się, aby były one stosunkowo niskie – stąd nie przekraczają 6%.
Może się jednak zdarzyć, że wybrany model wymaga wykorzystania większej ilości surowca aniżeli klient dostarcza materiału. Wówczas istnieje możliwość dokupienia złota w ilości potrzebnej do wykonania dokładnie takiej biżuterii ślubnej, jakiej klient oczekuje.
Wykonywanie biżuterii ślubnej z własnego złota to alternatywa dla osób dysponujących kruszcem, a zarazem poszukujących niestandardowych modeli obrączek lub pierścionków zaręczynowych. Możliwość samodzielnego zaprojektowania biżuterii, zgodnie z własnym pomysłem, a dodatkowo stworzenia jej z często ważnych pamiątek rodzinnych sprawia, że obrączki i pierścionek zaręczynowy zyskują wyjątkowe znaczenie.