Design, komfort i funkcjonalność.

28 lutego 2017

Często podczas zakupu obrączek stajemy przed wyborem pomiędzy funkcjonalnością a estetyką. Musimy zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będą proste, klasyczne obrączki, czy też raczej należy postawić na obrączki wykonane z kilku elementów, ze złota w różnych kolorach i z zastosowaniem wyszukanych technik wykończeniowych. 

Jak pogodzić piękno z trwałością?

Istnieje wprost niezliczona ilość wzorów obrączek. Są obrączki w różnych kolorach, obrączki o różnej powierzchni wykończeniowej, wzorzyste lub gładkie, z kamieniami lub bez jakichkolwiek dodatków. Tak szeroki wybór daje wprost niesamowite możliwości dla projektanta i wykonawcy, należy jednak pamiętać, iż każdy model posiada swoje mocne i słabe strony.

I tak, na przykład klasyczne obrączki wykonane z jednego koloru złota nie tylko są trwałe i odporne na efekty codziennego noszenia, ale i najlepiej znoszą wszelkie korekty rozmiaru. Z kolei obrączki wielokolorowe – choć niezwykle estetyczne – ze względu na różne właściwości poszczególnych stopów w procesie zmiany rozmiaru wymagają większego nakładu pracy.

Równie ważny, jak określenie koloru obrączek, jest wybór powłoki galwanicznej. Stosowane często przez producentów pokrywanie powierzchni obrączek delikatną powłoką rodu sprawia, iż zyskują one niezwykle wyrazistą, białą barwę. Jednak żywotność takich powłok jest dość ograniczona. Z upływem czasu i na skutek częstego użytkowania rodowa powłoka wyciera się i traci swoje właściwości. Alternatywę stanowi białe złoto palladowe, które nie tylko pięknie się prezentuje, ale też jest znacznie trwalsze i przy tym hypoalergiczne. Obrączki ze złota palladowego to rozwiązanie wykorzystywane przez najlepsze zakłady jubilerskie, coraz silniej wypierające powłoki z rodu.


Komfort czy design?


Walory estetyczne obrączek są niewątpliwie bardzo ważne, jednak nie wolno zapominać, iż jest to biżuteria zwykle noszona na co dzień, a więc musi być również funkcjonalna i komfortowa.

W przypadku wpływu wymiarów obrączek na ich funkcjonalność i komfort użytkowania, największe znaczenie ma szerokość oraz wysokość obrączki. Ogólna zasada mówi, że im grubsza i masywniejsza obrączka, tym większa jest jej odporność na ścieranie (choć wszystko tak naprawdę zależy od wzoru – na przykład obrączki klasyczne, typu K03 (taflowane) mimo sporej grubości nadają się tylko do użytku okazjonalnego). Za optymalną, gwarantującą wiele lat użytkowania, uważa się wysokość obrączki pomiędzy 1,3 a 1,5 mm. Z kolei jeśli chodzi o szerokość, to zwykle wybierane są obrączki pomiędzy 3,5 a 4 mm. Dodatkowo często mężczyzna wybiera obrączkę szerszą, a kobieta węższą. Bez względy na szerokość obrączki zalecane jest zastosowanie tzw. comfort fit. Wbrew temu, co twierdzi wielu sprzedawców detalicznych, zastosowanie soczewki wewnętrznej nie podnosi wagi obrączki, a tym samym jej ceny. 

Comfort fit to rozwiązanie określane jako komfortowe dopasowanie obrączki do palca. Dopasowanie takie jest możliwe dzięki delikatnemu zaokrągleniu wewnętrznego profilu obrączki (stworzeniu tzw. soczewki), co wyraźnie wpływa na jakość jej użytkowania. Obrączkę z Comfort fit można łatwiej założyć i zdjąć z palca, a jej noszenie nie skutkuje odparzaniem skóry. Dodatkowo sprawia, że obrączka jest lżejsza, co może zmniejszyć jej cenę. Comfort fit, jako standard stosowany przez najlepszych producentów biżuterii, jest opcją nie wymagającą żadnych dodatkowych kosztów.

 

Na szczęście możliwy jest też pewien kompromis, dzięki któremu obrączki pozostaną funkcjonalne, wyjątkowe oraz komfortowe. Zawsze należy dążyć do wyboru takiej właśnie obrączki, która będzie równocześnie wygodna i piękna.

Wróć do listy aktualności