Nowość! Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom w naszej ofercie zagościła nowa próba złota w zakresie produkcji obrączek Łazur.

Jest to próba 5, czyli 9-karatowe złoto, inaczej zwane 375.

Jaki kolor złota wybrać ?

04 kwietnia 2019
Żółte, białe, czerwone… jaki kolor złota wybrać ?
Obietnica szczęścia, zapewnienie oddania i wyznanie wiecznej miłości …
Już w średniowieczu złoty pierścionek  był informacją dla innych mężczyzn, że dana kobieta jest już zajęta...

Ze względu na walory estetyczne złoto już od wieków wykorzystywane jest w jubilerstwie do produkcji biżuterii. Charakteryzuje się jasnożółtym kolorem i mocnym połyskiem, ponadto nie matowieje, nie utlenia się i nie rdzewieje. Mimo stosunkowo dużej masy, jest materiałem miękkim, ciągliwym i kowalnym. Dzięki temu może być kształtowane w rozmaite formy, ale niestety wyrób z czystej postaci złota nie będzie dostatecznie trwały. Aby więc poprawić właściwości mechaniczne i technologiczne złota, łączy się go z innymi materiałami zwiększającymi jego twardość. W ten sposób złota biżuteria staje się wytrzymała, lśniąca i nie traci pięknego wyglądu z upływem czasu.

 

Złoto - jak poznać jego próbę ?

Próba złota -  to informacja, ile czystego złota znajduje się w pierścionku czy obrączce. Czyste złoto jest bardzo miękkim metalem, dlatego to, które używane jest do produkcji biżuterii posiada dodatki stopowe, które zwiększają jego twardość oraz wpływają na jego barwę. 

Złoto określane jest na jeden z dwóch sposobów
- podawanie liczby jednostek czystego złota w tysiącu jednostek ( np. próba 585 posiada 585 jednostek na 1000, jeżeli więc przyjmiemy, że 1000 jednostek złota to 100% czystego złota, to możemy powiedzieć, że złoto o próbie 585, posiada w sobie 58,5% czystego złota)
- karatach ( np. jeżeli czyste złoto oznaczane jest mianem złota 24-karatowego, a złoto 14 karatowe posiada 14/24 części czystego złota to w przybliżeniu odpowiada złotu o próbie 585 )

Próby złota:

- 333 – próba z dużą domieszką srebra, dzięki czemu jest stosunkowo miękkie, kolor złota jest bledszy
- 585 – najlepszy stosunek jakości, ceny i trwałości
- 750 – próba z dużą ilością złota, dzięki czemu ma wspaniały, wyrazisty kolor, ale także jest miększe niż 585

Kiedy poznaliśmy próbę, wybieramy kolor …

- złoto żółte – ponadczasowa klasyka gatunku. Naturalny jasnożółty kolor złota uzyskuje się poprzez połączenie go ze srebrem i bardzo małą ilością miedzi. To kolor, który podoba się zarówno tradycjonalistkom, jak i minimalistkom. Obrączki wykonane ze złota żółtego są stosunkowo twarde, a jednocześnie bardzo estetyczne. Jeśli Twoja ukochana najczęściej wybiera złote dodatki, podaruj jej klasyczny pierścionek ze złota żółtego. Żółte złoto pasuje do kobiet o ciemniejszym kolorze cery. 

- złoto czerwone – to połączenie złota żółtego z domieszką miedzi i srebra, co powoduje zmianę koloru. Im więcej miedzi znajdzie się w stopie, tym intensywniejszy będzie jego odcień. Jeśli natomiast kosztem miedzi zwiększona zostanie w stopie ilość srebra, wówczas czerwony kolor zyska delikatny, różowy odcień. Wyjątkowo urocze i kobiece - ten delikatny odcień różu i czerwieni podkreśli piękno wybranki. Przykuje uwagę zwolenniczek biżuterii vintage, które mają nietuzinkowe podejście do sztuki jubilerskiej. Przepięknie współgrają w połączeniu z kamieniami szlachetnymi. Złoto czerwone posiada tą samą wagę i cenę, co złoto żółte. 

- złoto białe – idealne dla zwolenniczek minimalizmu, które zachwyci ich swoją szlachetnością. Jeśli Twoja partnerka na co dzień ubiera srebrną biżuterię, pierścionek z białego złota powinien wpasować się w jej styl. Doskonale komponuje się z jasnym kolorem skóry i włosami w kolorze blond. 

Zatrzymajmy się jednak chwilkę przy owym złocie.
Występuje złoto białe z domieszką niklu i palladu – jakie wybrać ?

- Domieszka niklu - uczula, co więcej... poprzez ubieranie biżuterii z niklem możemy nabyć uczulenia. Kolor złota pochodzi pod żółty, poprzez co jeśli wybierzemy dwukolorowy pierścionek kolory zanikają i nie wywołują oczekiwanego efektu – mimo niższej ceny, naprawdę nie warto wybierać złota z domieszką niklu 

 - Domieszka palladu – złoto białe z domieszką palladu ma piękny, intensywny kolor platynowy. Z racji, iż jest to metal szlachetny z grupy platynowców nie uczula, a złoto jest cięższe o 10,5% niż złoto żółte czy czerwone. Obrączki jednokolorowe wykonane ze złota palladowego uchodzą za najtwardsze.  

 

***

Wybór koloru złota jest decyzją, która należy przemyśleć pod względem designu, jak i funkcjonalności.
Najważniejsze, aby obrączki były dla Was wyjątkowe i stanowiły symbol Waszej Miłości.

 

 

 

 

Wróć do listy aktualności