Diament, a brylant - zagadka rozwiązana!

29 sierpnia 2019

"Diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety" - te słowa wyśpiewane przez Marilyn Monroe to całkowita prawda - kobiety uwielbiają błyskotki - dlatego warto poznać, które z nich mają prawdziwą wartość.

Diament i brylant - nie są to dwa różne kamienie, nie są to też synonimy... Odpowiedź jest jednak łatwiejsza niż można sobie wyobrazić.

Diament to kamień szlachetny – najczystsza, krystaliczna odmiana alotropowa węgla, która powstaje z alkalicznej magmy pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury dochodzącej do 1300 stopni. Natomiast po oszlifowaniu w rękach jubilera przemienia się w brylant.

Tak więc każdy brylant jest diamentem, ale diament jest brylantem dopiero po oszlifowaniu!

Skomplikowany proces powstawania diamentu sprawia, że jest rzadkim kamieniem szlachetnym. Jego złoża znajdują się na terenie Afryki Środkowej, Rosji i Australii. Naturalnie występujący diament jest matowy i zupełnie pozbawiony połysku. Nie przypomina kamieni, którymi zdobimy biżuterię – dopiero po specjalnej obróbce, czyli szlifowaniu staje się brylantem.

Jego jakość i unikatowość diamentu określa się za pomocą CZTEROSTOPNIOWEGO KRYTERIUM 4C :

Karat ( Carat ) – to masa rzeczywista diamentu. Cena diamentu rośnie wraz ze wzrostem masy, którą należy podawać z dokładnością dwóch miejsc po przecinku. W przypadku kamieni szlachetnych 1 karat odpowiada 0,2 grama.

Barwa ( Colour ) – określana jest literami alfabetu, począwszy od „D” dla najczystszych okazów, na „Z” skończywszy dla kamieni w odcieniu delikatnie żółtym. Diament jest tym cenniejszy, im bielszą barwę i bardziej krystaliczną budowę posiada. Skali oceny barwy nie stosuje się przy diamentach o naturalnym zabarwieniu. Zdarzają się bowiem okazy w kolorze szarym, żółtym, zielonym, niebieskim i czerwonym, jak również czarnym (tzw. karbonado), przy czym najpopularniejsze są jednak diamenty przezroczyste i bezbarwne.

Czystość ( Clarity ) - to stopień, który określa czy kamień jest wolny od skaz wewnętrznych i zewnętrznych. Im więcej inkluzji ( tzw. wrostków mineralnych ) i skaz, tym mniejsza czystość, a tym samym cena. Czystość oznacza się symbolami rozpoczynając od najczystszego : FL, IF, VVS, VS , SI oraz I

Szlif ( Cut ) - ostatnim kryterium jest szlif - to on decyduje o kształcie kamienia oraz o tym w jaki sposób odbija on światło. Najpiękniejszy wizualnie jest szlif brylantowy, który daje niezwykle efekty wizualne i estetyczne - składa się on z 56 fasetek. Znamy również szlify takie jak princess, owal, asscher, serce, markiza, łezka czy radiant.

Ponieważ diamenty wykazują duży współczynnik załamania światła, po odpowiednim oszlifowaniu kamienia zachodzi tzw. zjawisko brylacji.

W wyniku odbicia światła (wewnętrznego i zewnętrznego) następuje rozszczepienie promieni, w rezultacie czego oszlifowany diament zachwyca wspaniałym blaskiem i grą barw.

Decydując się na zakup obrączek, bądź pierścionka z tym symbolem trwałości, kobiecości, luksusu i miłości należy pamiętać, aby otrzymać potwierdzenie jakości brylantów przy uwzględnieniu powyższych cech, czyli certyfikat gemmologiczny!

Wróć do listy aktualności