Komplet ślubnej biżuterii - pierścionek zaręczynowy i obrączka
Najpierw pierścionek zaręczynowy, potem obrączka… I tak powstaje piękny komplet biżuterii ślubnej, a zarazem dylemat. Jak właściwie powinno się go nosić? I o ile wiadomo, że na palcu serdecznym, to już mniej, której ręki. Dlatego podpowiadamy, jak zgodnie z tradycją kobieta powinna nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę ślubną.
Historia pierścionka zaręczynowego i obrączki ślubnej jest bardzo długa, sięga bowiem aż okresu starożytności. Wtedy właśnie zapoczątkowano piękną, trwającą po dzisiejsze czasy, tradycję noszenia biżuterii symbolizującej miłość, ale też związek dwojga kochających się ludzi...
Jak nosić pierścionek zaręczynowy?
Obecnie pierścionki są najpopularniejszym rodzajem damskiej biżuterii. Jednak w minionych wiekach nosili je również mężczyźni, jako symbol władzy lub uprawnień – zrezygnowali z nich w XIX wieku, kiedy to jedyną biżuterią eleganckiego dżentelmena mógł być sygnet. Stanowiły więc nie tylko ozdobę dłoni, ale też informowały o pozycji osoby. Szczególnym rodzajem pierścionka był zaręczynowy, który wyznaczał okres narzeczeństwa. Już w starożytności mężczyzna wręczał go wybrance swego serca, jako przejaw uczuć i zamiarów. Tradycja ta umocniła się w XIII wieku, kiedy to pierścionek zaręczynowy stał się oficjalnym symbolem okresu narzeczeństwa, poprzedzającego zawarcie związku małżeńskiego.
Jeśli chcesz obejrzeć nasze najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe zajrzyj tutaj !
Pierścionek wyznaczający pozycję noszono na prawej dłoni, a oznaczający uczucia na lewej, bliższej sercu. Zgodnie więc z tradycją, pierścionek zaręczynowy na czas narzeczeństwa zakładany jest na palec serdeczny prawej ręki. Wynika to z tego, że oprócz symbolu miłości jest w tym czasie znakiem okresu poprzedzającego ślub, a zatem pewnego zobowiązania. Dopiero po zawarciu związku małżeńskiego, przenoszony jest na serdeczny palec lewej ręki, pozostając już tylko symbolem miłości.
A co z obrączką ślubną ?
Wymiana obrączek to w starożytności umowny symbol związku małżeńskiego, który został przyjęty przez Kościół w XIII wieku. Dawniej obrączki wytwarzano ją z różnych kruszców, nie tylko złota, wierząc, że to kształt jest najważniejszy – odzwierciedlający nieskończoną miłość. Początkowo nosiły je głównie kobiety, dopiero od XIX wieku zaczęli również mężczyźni.
Obrączkę zawsze zakładano na serdeczny palec, pierwotnie jednak lewej dłoni, jako tej łączącej się bezpośrednio tzw. żyłą miłości z sercem. Obecnie w zależności od regionu zakładana jest na lewą lub prawą dłoń – tutaj jako wyraz zawarcia związku małżeńskiego. Jakkolwiek ma ona sentymentalne znaczenie, w świetle tradycji stanowi symbol pewnej umowy między dwiema kochającymi się osobami.
Szukasz obrączek ? Tutaj znajdziecie nasze wyjątkowe modele
A może pierścionek i obrączka noszona razem?
Obecnie dość popularne jest noszenie przez panie na placu jednej ręki razem pierścionka zaręczynowego i obrączki ślubnej. Jednak w takim połączeniu może dochodzić do ścierania krawędzi obu biżuterii. Większość modeli pierścionków zaręczynowych niestety może uszkodzić obrączkę. Bezpieczne są tylko takie pierścionki, które profilem przypominają obrączkę, nie posiadają bocznych zdobień i wystającej korony. Są więc płaskie i proste w swej formie.
Jeśli jednak bardzo zależy nam na stworzeniu kompletu biżuterii ślubnej noszonej na tym samym palcu, najlepiej podjąć taką decyzję już na etapie wyboru konkretnych modeli pierścionka zaręczynowego i obrączki. Dzięki temu będziemy mogli dopasować elementy biżuterii ślubnej w taki sposób, że stworzą piękny, a zarazem bezpieczny zestaw na długie lata. Najważniejszą zasadą, którą powinniśmy się kierować, to dopasowanie pierścionka i obrączki pod względem kształtu i stylu. Jednocześnie pamiętajmy o zachowaniu umiaru, aby osiągnąć efekt ponadczasowej elegancji. Jeśli więc pierścionek zaręczynowy będzie bogato zdobiony, wybierzmy obrączkę prostą i pozbawioną dekoracji. Natomiast przy subtelnym pierścionku obrączka może posiadać delikatne ornamenty lub małe kamienie szlachetne.
***
Pierścionek i obrączka noszone razem powinny być wykonane z takiego samego kruszcu – złoto żółte, białe palladowe czy czerwone.
Możemy jednak zdecydować się na model uniwersalny, dwu- lub trzykolorowy, który daje więcej możliwości dopasowania elementów kompletu biżuterii ślubnej.