Zmiana rozmiaru obrączki

27 lutego 2017

Podczas zakupu obrączek ważny jest nie tylko wybór materiału czy wzoru, ale i określenie ich rozmiaru. W przypadku niektórych osób może to stanowić nie lada problem. Co więcej, ponieważ ciało ludzkie na przestrzeni czasu, a nawet czynników atmosferycznych, podlega pewnym zmianom, obrączki dobrane idealnie w dniu ślubu, mogą już po kilku miesiącach zacząć zsuwać się z palca lub – dla odmiany – być zwyczajnie za ciasne. Na szczęście, dla wielu rodzajów obrączek możliwa jest korekta rozmiaru.

Obrączki klasyczne i dwukolorowe

Zdecydowanie najłatwiej jest przeprowadzić korektę rozmiaru klasycznych, złotych obrączek o półokrągłym profilu zewnętrznym i płaskim profilu wewnętrznym. Obrączki takie, bez względu na kolor złota, dają największe możliwości zmiany wielkości.

 

 

Znacznie więcej problemów nastręczają obrączki dwukolorowe, wykonane ze złota w dwóch różnych kolorach. Wprawdzie nowoczesne technologie wykonywania obrączek oraz zastosowanie specjalnych urządzeń sprawiają, że i w tym przypadku zmiana rozmiaru jest jak najbardziej możliwa, jednak wiąże się z nią już pewne ryzyko. Bezpieczna korekta obrączek dwu- lub wielokolorowych to korekto o około 1-2 rozmiary. Ważne jest tutaj, aby obrączki miały odpowiednią wysokość (grubość) sięgającą od około 1,2 mm wzwyż.

Obrączki wzorzyste i wielokamieniowe

Wyjątkową trudność w zmianie rozmiaru sprawiają modele obrączek o dużej ilości zdobień, gdyż mogą wymagać odtworzenia pierwotnego kształtu profilu i grawerunku. Korekta rozmiaru obrączek o tak szczególnej strukturze jest bardzo trudna również ze względu na technikę, którą zostały wykonane. W przypadku, gdy korekta okazuje się niemożliwe, zwykle wykonuje się nową obrączkę, starą zaś właściciel pozostawia w rozliczeniu, ponosząc przy tym niewielkie koszty dodatkowe.

Równie trudne, jak zamiana rozmiaru obrączek o skomplikowanych wzorach, jest korekta obrączek ozdobionych różnego rodzaju kamieniami. Z tego też powodu salony jubilerskie wykonują korektę obrączek wielokamieniowych poprzez stworzenie nowej bazy w odpowiednim rozmiarze, a następnie oprawienie jest kamieniami z poprzedniej obrączki.

Chcecie dowiedzieć się więcej o kamieniach w obrączkach? Spójrzcie tu - Obrączka, a oprawa kamieni

 

***

Korekta rozmiaru w firmie Łazur zawsze wykonywana jest bezpłatnie. W przypadku modeli posiadających oprawione kamienie pierwszą zmianę dokonujemy gratis przy użyciu materiału oraz kamieni z korygowanej obrączki. Natomiast koszt kolejnych zmian wynosi tylko 100 – 150 zł, więcej gdy model jest bardziej skomplikowanej budowy.

Wróć do listy aktualności